A foci trtnete
E sport - mai tudsunk szerint - legsibb formja a knai forrsokban szerepel, ahol az Kr.e. 2000 krl Huang-ti csszr a gyalogos katonk kikpzsben hasznlta, hogy gyorsasgukat, gyessgket s tallkonysgukat fejlessze. A rabszolgk kivtelvel az egsz np krben elterjedt a cu-k (csu-kh)-nek nevezett jtk. Az elnevezs magyarra sz szerint fordtva "rgni-labd"-t jelent.
A szablyokrl annyit tudni, hogy a jtktr kzepre egymstl kb. 4 mter tvolsgra kt kb. 4 mter magas bambuszrudat lltottak, kzjk hlt fesztettek. A hl fels rszre egy 60 cm tmrj nylst vgtak, ez volt a "kapu". A hl kt oldalrl rgssal, klzssel, fejelve, httal vagy mellel rintve kellett a "kapuba" juttatni, nyitott tenyrrel viszont tilos volt rinteni. Magt a labdt nyolc brdarabbl varrtk ssze, tollal s llati szrrel tmtk ki. Kr.e. 2000 krli idkbl fennmaradt a labdargs 25 fejezetbl ll kziknyve.
Knai kezdet - Japn hagyomnyok?
Knai mintra Japnban is megjelent e sport se kemari nven - br jelents klnbsg, hogy itt kultikus szerepet jtszott, kezdetben csak a fnemessg kivltsga volt a jtk, majd a miniszteri rang hivatalnokok is rszt vehettek benne. A szablyok szerint 4-6 jtkos kimonban krbellt a plyn, a feladat az volt, hogy a labdt lbbal minl tovbb a levegben tartsk. A grg - rmai testkultrban ez a fajta jtk nem kapott szerepet, legkzelebb pedig csak a kzpkorban tallkozhatunk vele Angliban s Franciaorszgban "tmeg-football" ill. "hatrlabdzs" nven. E jtk eredete a rontsz mgia pogny szoksaiban keresend. Egy tluti vagy tavaszi napon a megrontsbl szrmaz veszedelmeket egy brbatyuba "gymszlik" s a falvak apraja - nagyja rszvtelvel kirugdossk a falubl. A cl az volt, hogy a labdban rejl gonoszsgot fldjktl minl tvolabbra juttassk mieltt az a rgsoktl szt nem szakad. Hitk szerint aki a legtbbet rt a "labdnak", vagyis a legnagyobbakat rgja bele, az mentesl leginkbb a betegsgektl. A 14. szzadban Angliban s Franciaorszgban is betiltottk (1314, ill. 1320) a jtkot durvasga miatt, gyakran emlegettk "rdgi mulatsgknt", bntetsknt pedig brtnnel fenyegettk a futballozkat. A 14. szzad elejn megjelent a firenzei calcio, Eurpban az els krlhatrolt vrosi plyn zajl, mrkzsvezet ltal irnytott csapatjtk. Egy-egy csapat 27 fbl llt, s a msik fl vrt jelkpez storba kellett belni a labdt. A jtkosok szigoran meghatrozott rend szerint lltak fel: ell 15 csatr, a msodik sorban 5 fedezet, mgttk 4 vd, a negyedik sorban megint 3 vd, akik kzl a kzps a kapus. Egyedl csak vehette a kezbe a labdt, a tbbiek rghattk vagy kllel thettk, a br vigyzott a szablyok betartsra s szmolta a glokat, a bntetpontokat. A strak mellett zenekarok is voltak, zenesz mellett zajlott a mrkzs. A jtkrl nem alakult ki igazn j vlemnye a korabeli rtelmisgnek, Philipp Stubbes 16. szzadi krniks rta:
"A futball olyan jtk, amelyben fiatal emberek bkdsnek egy nagy labdt, nem dobjk a levegbe, hanem lbukkal grgetik a fldn. Mondhatom, elgg megvetend jtk, s szerintem legalbbis sokkal kznsgesebb, mltatlanabb, hitvnyabb, mint brmelyik msik fajta; ritkn vgzdik kr, baleset vagy a jtkosok valami baja nlkl."
A modern labdargs
A mai rtelemben vett labdargs az 1820-as vekben a dikok krben virgzott fel, tiltottk a tlzott durvasgot, meghatroztk a plya nagysgt s a rsztvevk szmt. 1857-ben alaptottk meg az els amatr futballegyesletet, az FC Sheffieldet. Tbbszr felmerlt egy ltalnosan elfogadott szablyrendszer kidolgozsa, erre vgl 1862-ben kerlt sor, majd 1863-ban az iskolk s a trsadalmi egyesletek ltrehoztk a Football Associationt. A legfontosabb szablyok (rszletek): 1. Glnak szmt, ha a labdt a kapuba juttatjk anlkl, hogy kzben vittk vagy kzzel tttk volna. 3. Lbbal csak a labdt szabad rgni. 4. A jtkosnak nem szabad a labdt rintenie, ha az a levegben van. 8. Lesen van a jtkos, mihelyt a labda el kerl. A 19. szzad vgig megszlettek a ma is oly ismers szablyok: 1874-ben bevezettk a bntetrgst, 1882-ben a partdobst, 1891-ben a tizenegyest s egyben hlval szereltk fel a kaput. 1878-ban jelent meg a jtkvezet, 1891-ben a hatrbr. 1895-ben adtk ki a lnyegben mai napig rvnyes hivatalos jtkszablyokat, ez lehetv tette a jtkosok tevkenysgnek sszehangolst s a feladatok megosztst. Eleinte kilenc tmad jtkos mellett egy htvd s egy kapus llt a plyn. A tmad jtk modernizlsval tbb vdt kellett htra vonni, majd azta mg jabb s jabb felllsok, jtkstlusok alakultak ki. A labdargs - az USA s Japn kivtelvel - mindenhol httrbe szortotta az egyb labdajtkokat. Magyarorszgon az 1879-ben Molnr Lajos s gr. Esterhzy Miksa ltal rt Athletikai gyakorlatok c. knyv emlti meg elszr a futballt, az "angol rgsdit". A bkvetkez rvid lerst adja ennek a sportgnak. "A football (mondd: futball) vagyis "rgdal", a legrgibb angol jtkok egyike s kizrlag az ifjsg, az iskola jtka. Ez az utbbi krlmny, s az, hogy tlen-nyron s a felszerels minimumval zhet, nagyon is alkalmass teszi e labdajtkot tltetsre idegen talajba, mit tisztelettel ajnlunk tangyi kreink figyelmbe."
Az els vilgbajnoksgot 1930-ban rendeztk. 1928-ban a francia Jules Rimet s Maurice Delaunay azzal az tlettel llt el, hogy a nemzeti vlogatottak vilgbajnoksgon mrjk ssze az erejket. Az tlet kt v mlva valsgg vlt, ugyanis 1930 jliusban Uruguayban mr ssze is csaptak a klnbz nemzetek csapatai. Ekkor Argentnt legyzve a hzigazdk lettek a vilgbajnokok.
A magyar foci trtnete
Magyarorszgon az els futballmrkzst 1897. mjus 9-n jtszottk le. Ezen a BTC (Budapesti Torna Club) kt csapata (a kk-fehrek s a piros-fehrek) kzdttek egyms ellen, s a mrkzs vgn a kk-fehrek hagyhattk el gyztesknt a plyt. Ekkor indult tjra a magyar futball. |